Lemoniada jest popularnym i jednym z ulubionych domowych napojów serwowanych cały rok, ale w szczególności w gorące letnie dni. Popijanie lodowatej, słodkiej lemoniady w upalny dzień to jedna z najwspanialszych przyjemności życia. Dobry przepis na lemoniadę musi być prosty a przyrządzanie jej nieskomplikowane. W końcu to tylko trzy składniki: sok z cytryny, cukier i woda.
Przepis na lemoniadę klasyczną
O ile trzy podstawowe składniki lemoniady są niezmienne, z dodatkami i ozdobami możemy kombinować do woli. Po kolei:
- Wyciskamy sok z cytryn i odcedzamy (1 szklanka). W zależności od wielkości soczystości cytryn do otrzymania szklanki soku potrzebujemy zużyć od 4 do 6 cytryn. Przed wyciśnięciem cytryny dokładnie myjemy.
- Sok cytrynowy wlewamy do dzbana z wodą (6 szklanek).
- Dodajemy słodzik, cukier, miód lub syrop klonowy a następnie mieszamy wszystko.
- Do dzbana z lemoniadą dodajemy plasterki cytryny, co dodatkowo podkreśli cytrynowy smak i nada całości spektakularny wygląd.
- Schłodzoną lemoniadę wlewamy do szklanek lub do szklanek z lodem.
- Szklankę przyozdabiamy plasterkiem cytryny, limonki, pomarańczy. Między kostki lodu wtykamy listki mięty itp.
Lemoniada z lodem czy bez?
Podawanie lemoniady może odbywać się z pominięciem lodu. Nie każdy za nim po prostu przepada. Jeśli jednak lód jest składnikiem serwowanej lemoniady, to należy go wsypać do szklanek raczej, niż do głównego dzbana z napojem. W ten sposób nie ryzykujesz rozwodnienia całej mieszanki w dzbanie. Możesz również dodać kostki lodu z soku z cytryny razem z normalnymi kostkami lodu z wody.
Lemoniada klasyczna czyli lemoniada cytrynowa, może być przechowywana w lodówce przez około pięć dni. Dobrze jest ją zamieszać za każdym razem, tuż przed podaniem. Jeśli chodzi o naczynie, w którym serwujemy drinki, zaleca się wysoką szklankę z lodem, ale dowolność i innowacyjność nie jest zabroniona.
Poziom słodyczy napoju cytrynowego
Ilość cukru w lemoniadzie może się różnić w zależności od gustów jakie posiadamy pod tym względem. Napój bardziej lub mniej słodki to nasza sprawa. Możesz luźno dopasowywać poziom cukru do swoich upodobań. Możesz także stworzyć lemoniadę bez cukru i przed podaniem pozwolić gościom na dosłodzenie jej według własnych upodobań.
Na słodycz może też wpłynąć odmiana wyciskanej cytryny. Niektóre z nich – jak New Zaeland Lemonade – nie wymaga dosładzania, ponieważ jest cytryną słodką. Z dostępnych w Polsce cytryn, cytryna Meyera zawiera mało kwasku, dlatego napój z jej owoców nie będzie tak pikantny jak z innych kwaśnych cytryn.
Miód i syrop klonowy jako słodzik
Jeszcze lepszym rodzajem lemoniady jest świeża lemoniada w którym składzie brakuje zwykłego, białego cukru. Aby napój był jeszcze zdrowszy najlepszym słodzikiem w takiej wersji jest dodany do niego miód. Innym pomysłem dosładzania lemoniady jest polewa ze słodkiego syropu klonowego.
Dodatki i ozdoby
Mając już przepis na lemoniadę – jej podstawową wersję – możemy eksperymentować ze smakiem umieszczając w niej składniki takie jak inne owoce i zioła. Dodatki z owoców mogą być także w formie musu. Owoce należy zmiksować dodając do bazy lemoniady. Bardzo dobrze w lemoniadzie sprawdzają się również części świeżych, pachnących ziół. Ich aromat wspaniale współgra ze smakiem musu owoców. Najlbardziej sprawdzone połączenia owoc plus zioło to:
- brzoskwinia i tymianek
- jeżyna i mięta
- malina i rozmaryn
Owoce i zioła pełnią również funkcję dekoracyjną. Najbardziej znanym dodatkiem jest plasterek czy skórka cytryny. Z owoców często dodaje się kawałki truskawek, brzoskwiń, maliny, jeżyny, pomarańcze, limonki, ogórek. Najbardziej popularne zioła to mięta, bazylia, lawenda, rozmaryn, tymianek.
Lemoniada z bąbelkami
Lemoniada z bąbelkami czyli gazowana, to lemoniada którą łatwo uzyskać zastępując zwykłą wodę z której jest zrobiona, wodą mocno gazowaną. Należy zaznaczyć, że zabieg ten spowoduje tylko dodanie do napoju bąbelków, nie zmieniając w zadnym stopniu jego innych właściwości smakowych. Jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych niegazowanych cytrynowych drinków.
Jak wycisnąć z cytryny to co najlepsze
Aby uzyskać jak najwięcej soku z cytryn, przed wyciśnięciem pozostaw je w temperaturze pokojowej lub włóż do kuchenki mikrofalowej w trybie High na kilka sekund. Przetaczanie cytryn po blacie i mocne dociskanie w celu rozbicia wewnętrznych tkanek owocu, również spowoduje uwolnienie większej ilości soku. Wszystkie rodzaje wyciskarek cytrusów są naszymi sprzymierzeńcami i możemy je wykorzystać, aby efektywnie wydobyć sok z cytryn.
Drink alkoholowy z lemoniady
Z lemoniady klasycznej jak również z jej wariacji można śmiało przyrządzić drink alkoholowy. Wystarczy do szklanki z lodem dodać wódkę po czym zalać całość lemoniadą. Normalną proporcją jest 50 ml wódki na 150 ml lemoniady, ale można zrobić też drink nieco mocniejszy. Drink z lemoniady sprawdza się szczególnie na grillach i luźnych imprezach plenerowych.
Zamiast wódki można użyć także rumu. Lemoniada rumowa jest dobra na zimowe dni. Wspaniale rozgrzewa i poprawia krążenie.
Lemoniada arbuzowa
Lemoniada arbuzowa to robiąca furorę, oryginalna odmiana lemoniady, w której dodatkiem jest sok z arbuza. Głównym składnikiem jest tradycyjnie woda z wyciśniętą cytryną. Arbuz nie tylko orzeźwia, ale według wielu posiada właściwości podobne do Viagry. Lemoniada ze słodkiego arbuza to jednak przede wszystkim unikatowy smak. Możemy na przykład zaskoczyć nią gości na przydomowym grillu. Jest zdrowa, pyszna i posiada inne zabarwienie przez co wzbudza zaciekawienie. Po spróbowaniu tego płynu już nigdy więcej nie będziesz zadowolony ze smaku sklepowej lemoniady. Ta arbuzowa jest nieporównywalna z żadną inną.
Składniki lemoniady arbuzowej
- pół szklanki cukru
- 1 szklanka gorącej wody
- 3 szklanki zimnej wody
- 4 szklanki wyciśniętego soku z arbuza
- pół szklanki wyciśniętego, soku ze świeżych cytryn
- 6 szklanek kostek lodu
Lemoniada z arbuza – przygotowanie 12 porcji
Umieść pokrojonego w kostki arbuza w blenderze i blenduj dopóki nie osiągniesz jednolitego musu. Po zakończeniu czynności przecedź mus przez sitko o drobnych oczkach.
W garnku sporządź syrop ze szklanki gorącej wody i pół szklanki cukru. Mieszaj aż cukier całkowicie się rozpuści.
W dużym dzbanku wymieszaj 3 szklanki zimnej wody z sokiem z cytryny. Wymieszaj to z syropem z cukru i sokiem z arbuza. Wszystko to trzeba schłodzić w lodówce. Jeśli nie chcesz czekać zanim lemoniada arbuzowa się schłodzi, możesz ostatecznie dodać więcej lodu, aby napój był wystarczająco zimny.
Nałóż lód po pół szklanki, po czym polej lemoniadą arbuzową. Dla tych którzy nie lubią lodu w drinkach, lemoniadę można podać schłodzoną bez lodu. Wtedy też wrzucić do niej można plasterki cytryny.