Niedobór magnezu u cytryny

Deficyt magnezu i chloroza po zimowaniu

Tak wygląda niedobór magnezu u drzewa cytrynowego. Poniżej zdjęcia liści mojej cytryny.
Czym zwykle spowodowane są niedobory? M. in. niskim pH ziemi (zbyt kwaśne podłoże), zbyt lekkim np. piaszczystym podłożem, podłożem bogatym w potas, intensywnym nawożeniem potasem, zimowaniem w niskich temperaturach i wilgotnym środowisku.

Chloroza mojego drzewka spowodowana jest najprawdopodobniej tym ostatnim. Niedobory powstały w zimie i obecnie wraz z nastaniem cieplejszych dni i uaktywnieniem korzeni, liście stopniowo ciemnieją.

Niedobór magnezu u cytryny – objawy

Powszechnymi objawami braku magnezu u drzew cytrusowych są żółknące liście. Żółty kolor pojawia się głównie w części zewnętrznej blaszki liścia. Środek liścia często zostaje ciemniejszy oraz tworzy się począwszy od nasady liścia charakterystyczny ciemno zielony klin. W skrajnych przypadkach liście zmieniają kolor na jednolicie żółty i opadają. Chloroza tworzy się najczęściej u starszych liści od spodniej lub wewnętrznej strony korony.

Niedobory żelaza powodują także chlorozę, lecz widoczne są na najmłodszych liściach cytrusów.

Chloroza drzew cytrusowych

Musimy pamiętać, że chloroza odnosi się do przebarwień liści spowodowanym m.in. deficytem pewnych substancji odżywczych. Może być powodowana brakiem azotu, magnezu, żelaza, manganu, siarki itd. Przyjęło się, że walka z chlorozą to zakwaszanie ziemi, ale może to pomóc jedynie przy bardzo często spotykanych deficytach żelaza. Zakwaszając ziemie przy niedoborach magnezu tylko pogarszamy drastycznie sprawę… Ważnym jest więc właściwe zdiagnozowanie problemu przebarwień liści.

Jak leczyć niedobory magnezu u cytrusów?

W mojej uprawie stosuję siarczan magnezu czyli sławną „Epson Salt” do oprysku roślin, aby szybko uzupełniać niedobory. Magnez aplikuję także doglebowo. Z reguły jest on składnikiem nawozów uniwersalnych. Zawsze ze względów bezpieczeństwa rekomenduję nawozy wolno i długo działające typu Osocote zawierające magnez. Magnez zawarty jest także w nawozach organicznych, które dodatkowo podnoszą pH podłoża, co pomaga we wchłanianiu pierwiastka.

Prawa autorskie! Zakaz kopiowania zawartości witryny.