Cytryna Carrubaro, zwana w Polsce po prostu Karubaro, to odmiana cytryny z rodziny Femminello, pochodzenia Sycylijskiego. Uważa się że jest spontaniczną mutacją Femminello Ovale (Comune). Jest to cytryna „cztery pory roku” czyli powtarzająca kwitnienie, prezentująca wszystkie stadia rozwoju owocu jednocześnie na jednej roślinie. Jak u innych cytryn główne i najobfitsze kwitnienie występuje na wiosnę.
Cytryna Carrubaro jest tzw. „ciemną” cytryną. To co wyróżnia tą odmianę to czerwone, purpurowe, wyjątkowo ciemne nowe pędy i liście, a także tak samo ubarwione młode pączki kwiatowe. Nawet młode zawiązki owoców lub małe uformowane już owoce często posiadają purpurowy kolor, który dopiero potem wraz z ich wzrostem zanika.
Carrubaro to drzewo dość energiczne, o nieregularnej koronie, wytrzymujące spadki temperatury nie większe niż -5’C.
Kwiaty
Femminello Carrubaro posiada samopylne kwiaty średniej wielkości, koloru białego, z czerwonawym odcieniem na zewnątrz płatków. Pachną bardzo intensywnie. Pąki są ciemnoczerwone, purpurowe. Czas głównego kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca.
Cytryna Carrubaro – owoce
Roślina jest bardzo produktywna. Wykazuje charakterystyczne kwitnienie i owocowanie w klastrach, gronach – stąd nazwa cytryny wywodząca się od nazwy sycylijskiej rośliny Carrubo (Ceratonia siliqua L), która zachowuje się tak samo.
Kształt owoców cytryny Carrubaro może się różnić nawet w obrębie jednego drzewa. Są one dość niejednolite. Generalnie typowe dla owocu tej odmiany jest lekko wydłużony kształt. Owoce Femminello Carrubaro nie są zbyt duże, z widoczną szyją, średnio ostrym „sutkiem”. Może właśnie ze względu na wielkość kalibru owocu odmiana ta, choć bardzo popularna we Włoszech, nie zyskała uznania pod względem komercyjnym. Jest za to idealną cytryną do uprawy w doniczkach i kontenerach. Skórka cytryny jest cienka i soczysta. Miąższ Carrubaro jest bardzo soczysty, posiada delikatniejszy, mniej kwaśny niż inne Femminello smak oraz zawiera znikomą ilość pestek. Owoce zaczynają dojrzewać od późnej jesieni aż do wiosny.