To kiedy dojrzewa cytryna (jej owoce), jest ściśle związane z porami kwitnienia drzewa. Gatunek słynie z częstego powtarzania produkcji kwiatów i owoców. Na Sycylii lub w Murcji w ciągu roku mogą wystąpić (zależnie od odmiany) 3 lub nawet 4 zbiory. Cytryna może być nazywaną „wczesną”, „środka sezonu” czy „późną” i zależy to od czasu owocowania z pierwszego, wiosennego rozkwitu. Owoce powstałe z niego nazywane są we Włoszech „Primofiore”. Owoce powstałe z kwitnienia czerwcowego i lipcowego nazywane są „Bianchetto” lub „Maiolino” i zbierane są głównie w kwietniu i w maju. Owoc letni zwany „Verdello” (w Hiszpanii Rodrejo) pochodzi z kwiatów wytworzonych między sierpniem a wrześniem.
Pora dojrzewania cytryny we Włoszech
Pora dojrzewania cytryn Primofiore. Poniżej orientacyjna tabela pory dojrzewania różnych odmian cytryn we Włoszech z głównego wiosennego kwitnienia.
Kalendarz zbioru cytryn w Hiszpanii
Kiedy dojrzewa cytryna w Hiszpanii? Okres zbioru cytrusów w tym kraju rozpoczyna się bardzo wcześnie bo już w październiku. Najwcześniejszą odmianą jest klon cytryny Primofiori – Fino 95.
Kiedy dojrzewa cytryna w Turcji?
W Turcji uprawa cytryn skumulowana jest w południowej części kraju, gdzie warunki do wzrostu tego gatunku są idealne.
Od czego zależy pora dojrzewania cytryny i innych cytrusów?
To jak długo dojrzewa owoc cytryny, zależy od wielu czynników i może diametralnie się różnić. Oto niektóre z nich:
- Odmiana – jak u innych rodzajów i gatunków drzew, owoce jednych odmian osiągają rozmiar i kolor wcześniej, a u innych później. Występują więc tzw. wczesne i późne odmiany cytryn.
- Podkładka – cytryny szczepimy na podkładkach cytrusowych. Niektóre podkładki determinują większy rozmiar owoców, wcześniejsze wybarwianie, szybsze uzyskanie optymalnych wewnętrznych parametrów owoców i co za tym idzie wcześniejszy zbiór.
- Optymalne warunki uprawy – dłuższy okres wegetacji (wcześniejsze kwitnienie i późniejsze zimowanie), sprzyjające warunki atmosferyczne (temperatura, światło, brak anomalii pogodowych), dostateczne podlewanie podczas upałów, nawożenie, cykliczne stosowanie pestycydów.
- Obfitość owocowania z poprzedniego kwitnienia – szybkość wzrostu owoców może zostać zredukowana, gdy na drzewie dojrzewa jeszcze duża ilość owoców z poprzedniego kwitnienia.
- Obfitości plonu – obfity plon ogranicza wzrost i rozmiar owoców opóźniając zbiór. Czasem w uprawie domowej rozwiązaniem jest usuwanie zawiązków cytrusa.
- Czas kwitnienia – to kiedy dojrzewa cytryna, zależy od tego w jakiej porze roku odbyło się kwitnienie.
Przyspieszanie dojrzewania u cytrusów można osiągnąć przez zastosowanie pierwszych trzech punktów w uprawie.
Dojrzewanie cytryn na półkuli południowej
Największymi producentami cytryn na półkuli południowej jest Argentyna, Chile, RPA, Australia i Nowa Zelandia. W tych krajach główny zbiór cytryn przypada na miesiące letnie. Stamtąd Owoce trafiają na rynki Europejskie, do Ameryki Północnej i Japonii. Wtedy też zapotrzebowanie na nie jest największe, a cytryny półkuli północnej z głównego kwitnienia wciąż dojrzewają.
Jak rozpoznać że cytryna jest dojrzała?
Owoc cytryny już jest gotowy do zbioru, gdy posiada odpowiedni rozmiar, jest wyczuwalnie miękki i jest wybarwiony na żółto. Owoce dojrzewające w lecie, tj. takie które są z letniego czy jesiennego kwitnienia poprzedniego roku, są gotowe do zerwania gdy ich skórka jest jeszcze zielona. Aby być pewnym że owoc cytryny jest dojrzały można przetrzymać go na drzewku nieco dłużej. Cytryny, szczególnie niektórych odmian (Verna, Summer Primm), mogą wisieć dojrzałe na gałęziach drzewa nawet parę miesięcy, nie tracąc na świeżości i jakości.
Kiedy zrywamy cytryny w uprawie domowej?
W uprawie domowej, gdzie warunki często odbiegają od optymalnych, czas wyczekiwania na możliwość zerwania owocu z drzewka może się wydłużyć. Również odpowiednie wybarwienie cytryn może nie być możliwe, jeśli cała roślina nie doświadcza okresowego chłodu. Głównym kryterium w sprawdzaniu dojrzałości owoców cytryny jest wiec rozmiar. Należy pamiętać, że zbyt długo przetrzymywany owoc cytrusowy na drzewku traci na kwasowości, a zyskuje na słodyczy. Szczególnie widoczne to jest u cytryny Meyera, ale również i u innych cytrusów słodkich.