Uprawa cytryny w domu – czy to możliwe?
Uprawa cytryny w domu z wielu względów może być wyzwaniem, ale jest możliwa i ogrom osób w Polsce z powodzeniem trzyma swoje cytrusy w mieszkaniu. Kluczowym jest zapewnienie optymalnych warunków, a aby je zapewnić należy zdać sobie sprawę w jakich rosną w ich naturalnym środowisku. Zanim zaczniemy panikować należy zdać sobie sprawę z tego, że cytrusy a szczególnie Citrus limon na szczęście mają dość dobre predyspozycje do adaptacji. W praktyce taka cytryna dość dobrze prosperuje w pokojowej temperaturze, na parapecie dużego, wystawionego na południe okna.
Pielęgnacja cytryny kluczem do sukcesu
Aby uniknąć rozczarowań wpierw należy zaznajomić się z samym charakterem cytrusów. Cytrusy to nie jakieś ozdobne roślinki, czy kwiatki… Cytrusy a szczególnie cytryna to drzewa i tak do nich należy podchodzić. Uprawa cytryny z pestki szczególnie przekona nas jak szybko nasza malutka siewka stanie się pokaźnych rozmiarów krzakiem. Jeśli chcemy uprawiać cytrusy musimy zapewnić im więc przestrzeń i w razie potrzeby przycinać je. W lecie najlepiej zrobimy gdy wyniesiemy drzewka na balkon czy taras. Jeśli posiadasz ogrzewaną szklarnie czy oranżerie jesteś wielkim szczęściarzem. To najlepsze miejsce do uprawy cytryny.
Cytrusy nie lubią suchego powietrza więc musisz zapewnić jego minimalną wilgotność i cyrkulację. Zraszanie liści może tu pomóc, ale nie utrzymuj długo wody na liściach swoich podopiecznych. Cytryny niezbyt to lubią i mogą łatwo nabyć choroby grzybowe.
Słońce, a dla rozwiniętych drzewek pełne, mocne słońce, to jest to co kochają najbardziej. Do prawidłowego kwitnienia i owocowania, w tym szybkiego dojrzewania owoców musimy zapewnić światło i promienie słoneczne. Mniejsze rośliny musisz stopniowo przyzwyczajać do ostrego słońca.
Uprawa cytryny w szklarni, czy w pełnym słońcu wiąże się z prawidłowym, regularnym, obfitym podlewaniem. Związane jest to z wyższą temperaturą i odparowywaniem wody z gleby. Nigdy nie zostawiaj niepodlanego drzewka cytrusowego na upałach.
Podlewanie jest bardzo ważne, ale wiąże się z wypłukiwaniem składników pokarmowych z ziemi. Cytrusy potrzebują być odżywiane, więc zaopatrz się w zbilansowany, najlepiej wolnodziałający nawóz NPK z mikroskładnikami. Nie zapominaj o nawozie organicznym, który utrzymuje prawidłową jakość ziemi. W przeciwnym razie trzeba będzie ją wymienić.
Zima to najgorszy okres jaki musi znieść cytryna. Uprawa cytryny w zimie wiąże się z zapewnieniem obniżonej temperatury oraz adekwatnej do niej ilości światła. Mimo iż wydaje się to być nieciekawy okres uprawy, to właśnie wtedy drzewka cytrusowe ozdobione są dojrzałymi owocami.
Uprawa cytrusów – jakie gatunki wybrać?
Znowu wracamy do warunków uprawy… Wszystkie cytrusy mogą być uprawiane w domu jeśli spełnimy warunki uprawy. Generalnie do domu poleca się gatunki, czy odmiany karłowate, szczepione na podkładkach ograniczających ich ekspansywny rozrost, utrzymujących ich zwarty i regularny pokrój. Gatunki ornamentalne czyli ozdobne, to dostępne powszechnie w marketach, czy sklepach ogrodniczych kumkwaty, limkwaty, kalamondyny. Z cytryn, do ograniczonych pomieszczeń, dobrze nadaje się cytryna Meyera i Ponderosa. Uprawa cytrusów jest dla każdego, kto posiada o nich podstawową wiedzę i poświęci im minimum uwagi.