Limkwat Eustis jako cytrus ornamentalny
Limkwat Eustis, znany także jako Limonella, to cytrus typowo ozdobny. Jego owoce, tak jak i innych limkwatów, nie zdobyły uznania w handlu ze względu na ograniczone zastosowanie. Eustis, jako drzewko cytrusowe ze swoimi żółtymi, jajowatymi owocami, jest jednak zjawiskowym arcydziełem. Mało który cytrus zdobi tak jak on, dlatego jest jednym z najbardziej popularnych cytrusów domowych. Jest przede wszystkim płodny. Kwitnienie i owocowanie odbywa się praktycznie cały rok. Główny zbiór przypada na czas między listopadem a marcem. Drzewo jest małe, wolno rosnące, o zwartej koronie i zazwyczaj obwieszone licznymi owocami. Owoce są zwykle kulistego, wydłużonego pionowo kształtu oraz mają po dojrzeniu jasno żółtą, gładką skórkę. Skórka w przeciwieństwie do kwaśnej limonki jest słodko aromatyczna. Wygląd zarówno drzewa jak i owoców najbardziej przypomina Limę Meksykańską. Miąższ jest średnio soczysty i zawiera bardzo kwaśny sok, który można używać jako substytut soku cytryny czy limonki. W miąższu można znaleźć pestki. Średnio jest ich ok 8 na owoc.
Inne zastosowania owoców:
- mimo kwaśnego smaku mogą być spożywane na surowo
- mogą być uprawiane na soki
- można wytwarzać z nich ciekawe w smaku dżemy czy galaretki
- mogą być wykorzystywane jako środki aromatyzujące w wielu kuchniach
Limonella – pochodzenie
Limonella to nazwa potoczna nadana Limkwatowi Eustis dużo później po wyhodowaniu go. Pod taką nazwą obecnie możemy kupić roślinę także w Polsce.
Limkwat Eustis został stworzony w 1909 roku na Florydzie przez Waltera Tennysona Swingle z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Naukowiec ten wyhodował również dwa inne, mniej znane siostrzane hybrydy – limkwata Lakeland i Tavares. Nazwa Eustis jest nazwą poświęconą miastu na Florydzie, zaś słowo „limequat” składa się z dwóch fraz odnoszących się do rodziców Limonelli. „Lime” odnosi do Limy Meksykańskiej Citrus aurantifolia, znanej również jako Keylime, Bertenders Lime, czy West Indian Lime. Końcówka „quat” odnosi się do kumkwata, a dokładnie Kumkwata Marumi Fortunella japonica. Limkwat Eustis mimo ostatnich zmian systematyki zaliczany jest do grupy Citrofortunella, jest więc mieszańcem dwóch rodzin Citrus i Fortunella.