Skąd pochodzi cytron Ręka Buddy?
Cytron Ręka Buddy pochodzi z Azji i był uprawiany tam od starożytności. Nie jest do końca pewne, czy wywodzi się z Indii czy Chin, ale najbardziej prawdopodobna teza mówi, że ta oryginalna odmiana cytronu pochodzi z Indii i została wprowadzona do Chin przez mnichów buddyjskich. Z czasem cytrus rozprzestrzenił się w całej Azji. Do Europy został przywieziony przez handlarzy i wojowników powracających z wypraw na Bliski Wschód i Azję. Już w 301 roku p.n.e. uprawiany był w Rzymie a potem w obrzeżach całego basenu Morza Śródziemnego.
Ręka Buddy został sprowadzony do Kalifornii z Japonii pod koniec XIX wieku. Cytron ten był początkowo uprawiany w prywatnych ogrodach jako egzotyczny, nowatorski cytrus. Pod koniec XX wieku podjęto w Stanach próby uprawy komercyjnej na małą skalę. Obecnie w Kalifornii jest około 25 akrów ziemi przeznaczonej pod uprawę na jego owoce. Cytron Ręka Buddy ze względu na swoje owoce używane w kuchni, uprawiany jest w dzisiejszych czasach w Azji, Europie czy Australii tylko na skalę lokalną. Można go znaleźć w specjalistycznych sklepach z owocami lub jako dodatek do dań w wykwintnych restauracjach.
Spektakularny owoc
Cytron Ręka Buddy słynie z niepowtarzalnych owoców. Żaden inny cytrus nie wzbudza takiego zainteresowania. Owoc wyróżniają liczne, podłużne, ostro zakończone „palce”. Jest bardzo zróżnicowany pod względem wielkości, kształtu i wyglądu, w zależności od warunków wzrostu i konkretnej pododmiany. Owoc na początku jest mały, owalnego do podłużnego kształtu i ma purpurowo-brązowy odcień. W miarę dojrzewania owoc przechodzi w złocistożółty kolor, a na koniec rozciąga się na wydłużone segmenty. Palce mogą być szeroko rozstawione we wszystkich kierunkach lub mogą być ciasno ułożone i zamknięte. Skórka cytronu jest chropowata, nierówna, wydzielająca aromatyczny zapach przypominający cytrynę i lawendę. Skórka ma słodko-gorzki, cytrusowy posmak. Miąższ pod skórką jest zwykle pozbawiony soku, nasion i miąższu i zawiera tylko gęsty, gąbczasty biały mezokarp, który ma słodki smak.
Owoc Ręki Buddy nie nadaje się do spożywania na świeżo, za to jego skórka jest świetnym substytutem skórki cytryny i nadaje się do kandyzowania. Jest dobrym dodatkiem do potraw kuchennych czy ciast, nadając im ciekawy aromat.
Cytron Ręka Buddy jako drzewko doniczkowe
Ręka Buddy poza swymi owocami jest typowym cytronem. Drzewko nie rośnie zbyt wielkie, ma zwartą zaokrągloną koronę. Liście nie maja typowego dla mandarynek czy pomarańczy połysku i są zaokrąglone na końcach. Cytrus w sprzyjających warunkach może powtórzyć kwitnienie. Kwiaty są duże, pachnące i białe. Nierozwinięte pąki mają widoczne różowe lub purpurowe zabarwienie. Owoce z głównego, wiosennego kwitnienia dojrzewają od późnej jesieni przez zimę.
Drzewko Ręki Buddy jest proste w uprawie. Nie lubi nadmiernego podlewania, ponieważ może powodować gnicie korzeni. Zrazy bardzo dobrze ukorzeniają się przez co roślina łatwo rozmnażana jest wegetatywnie.