Kumkwat Nagami czyli Kumkwat margarita
Kumkwat Nagami – Fortunella margarita, jest najczęściej uprawianym rodzajem kumkwatu. Kumkwaty to spokrewnione blisko z cytrusami lub uważane przez niektórych naukowców za cytrusy, rośliny popularne w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach. Drzewo kumkwatu jest małe lub średniej wielkości, o gęstej, zwartej koronie. Jest wyjątkowo odporne na zimno, ponieważ ma tendencję do przechodzenia w stan uśpienia od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Mrozoodporność rozwiniętego drzewka szacowana jest na około -8°C lub nawet więcej. Doniczkowa roślina może przebywać na zewnątrz domu nawet do pierwszych przymrozków. Drzewa kumkwatu są szczególnie podatne na niedobór cynku, który może powodować małe liście i zmniejszoną odległość międzywęzłową. Należy o tym pamiętać obserwując roślinę.
Owoce kumkwatu
Drzewko kumkwatu Nagami jest wyjątkowo ozdobne, ale to co szczególnie nadaje mu uroku to jego owoce. Kumkwat margarita jest bardzo płodny i rodzi dużą ilość małych owalnych, lekko wydłużonych pionowo owocków. Owoce są jadalne i należy je zjadać w całości wraz ze skórką. Kumkwat Nagami posiada owoce o najkwaśniejszym miąższu wśród wszystkich rodzajów kumkwatów. Mimo że miąższ jest bardzo kwaśny, okalająca go skórka o dość słodkim smaku sprawia, że owoc jest smaczny. Owoc zawiera około 5 nasion.
Kwiaty
Kumkwat Nagami ma białe, pachnące kwiaty, które wyglądem przypominają inne kwiaty cytrusowe. Drzewa Nagami Kumquat zawsze kwitną wiosną, ale roślina ma tendencję do okresowego kwitnienia przez cały rok.